Systemy opakowaniowe – czemu służą?

Każda branża rządzi się własnymi prawami, jednak jedno jest pewne, każda z nich po równo potrzebuje dobrego systemu zabezpieczeń. Nie chodzi tu oczywiście o zabezpieczenia przed złodziejami czy innymi podobnymi czynnikami. Odpowiednie zabezpieczenia pozwolą na ochronę wszelkich towarów podczas transportu, przechowywania, przeładunku i w wielu innych sytuacjach. Każdy producent systemów opakowaniowych deklaruje, że jego są najlepsze? Czym kierować się więc przy wyborze, aby wybrać rozwiązanie dopasowane do naszych wymagań?

Co to są systemy opakowaniowe?

Systemy opakowaniowe to całe układanki części, najczęściej stworzonych ze styropianu lub pianki polietylenowej, które zapewniają bezpieczeństwo każdej przewożonej rzeczy. Wykonuje się je najczęściej na specjalne zamówienie klientów, ponieważ ciężko, żeby każda firma i branża specjalizowała się w towarach tej samej wielkości i wagi. W związku z tak dużą różnorodnością spotkać możemy najróżniejsze systemy, zaczynając od profili, przechodząc przez wkładki, a na opakowaniach kończąc.

Gdzie wykorzystuje się systemy opakowaniowe?

Wykorzystanie systemów opakowaniowych jest bardzo zależne od tego, w jakiej branży się znajdujemy. Branże, które najczęściej korzystają z tego typu zabezpieczeń to automotive, branża budowlana, meblarska, zdarza się, że i farmaceutyczna oraz logistyczna i transportowa. W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na towary muszą być one odpowiednio zabezpieczone, aby dojechały na miejsce rozładunku w całości. Niezależnie od tego ile ich jest, każdy z towarów odgrywa szczególną rolę w całym procesie transportowym. Dowieziony w całości towar to zadowolenie naszych klientów, a co za tym idzie i nasze.

Zalety systemów opakowaniowych

Systemy opakowaniowe dopasować można do każdego towaru, jaki tylko istnieje. Niska cena oraz łatwość w obróbce powodują, że są one chętnie wykorzystywane. Styropian i pianka polietylenowa to całkowicie ekologiczne materiały, które mają obojętny wpływ na nasze środowisko. Oznacza to, że ich produkcja oraz przetwarzanie nie generuje niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia substancji. Dodatkowo są one odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak kurz, zanieczyszczenia, woda i substancje chemiczne. W związku z tym mają one jeszcze większy wpływ na środowisko, ponieważ w trakcie przewożenia materiałów chemicznych istnieje małe, prawie zerowe prawdopodobieństwo, że wydostaną się one poza nasze opakowanie.

Co możemy zabezpieczyć systemem opakowań?

Każdy na takie pytanie odpowie w ten sam sposób – wszystko. Wiąże się to z faktem, że zarówno styropian, jak i piankę PE można dowolnie formować, tworzyć w nich wypusty, wcięcia, wyżłobienia i wiele więcej. Sprawia to, że odpowiednie wycięcie materiału pozwoli na maksymalne zabezpieczenie towaru. Ochronić możemy zarówno płaskie materiały, jak i na przykład panele oraz większe towary, nawet te o nieregularnych kształtach i dużej wadze.

 

źródło zdjęć: freepik.com