Jak zamontować klimatyzację?

Klimatyzacja w upalne dni to zbawienie w wielu budynkach. Wysokie budynki mieszkalne oraz te z oknami wystawionymi zawsze na słońce to utrapienie dla wielu osób, zwłaszcza tych starszych, którzy podczas upału nie raz przeżywają koszmary. Klimatyzacja świetnie sprawdza się również w zimie jako dodatkowe urządzenie dogrzewające. Wybierając klimatyzację, warto dowiedzieć się więcej o jej montażu, a przede wszystkim czy możemy zamontować ją sami, czy będzie do tego potrzebna uprawniona osoba.

Zrób to sam

Klimatyzacja zakupiona, a więc czas na montaż. Jedynym przypadkiem, w którym zamontowanie klimatyzacji na własną rękę będzie możliwe to posiadanie klimatyzatora, który posiada szybko złączki pomiędzy częścią zewnętrzną i wewnętrzną. Nie wymaga to żadnej ingerencji w system chłodniczy, co oznacza, że nie potrzebujemy specjalnych uprawnień lub doświadczenia, aby taką klimatyzację zamontować. Jednostkę wewnętrzną montuje się w miejscu, gdzie będzie miała ona odpowiedni dopływ oraz odpływ powietrza.

Montując jednostkę zewnętrzną, należy pamiętać o hałasie, jaki robi klimatyzacja. Wybierając miejsce, w którym ma być zamontowana, warto mieć na uwadze swój spokój oraz spokój naszych sąsiadów, aby pierwsze uruchomienie urządzenia nie zakończyło się grzywną, za zakłócanie spoczynku. Drugą kwestią jest zadbanie o odprowadzenie wilgoci. Czynność ta odbywa się za pomocą rurki lub tuby odprowadzającej. Najczęściej wyprowadzana jest ona prosto na trawnik, w blokach najczęściej za okno. Jeśli montujemy klimatyzacje w domu, należy zadbać o to, aby żaden pływ nie wydostał się z rurki i nie kapał sąsiadom na parapet lub, co gorsza, na głowę kiedy wychylą się przez okno.

Wezwij zespół montażowy

Konieczność wezwania osoby, która przeprowadzi profesjonalny montaż klimatyzacji, pojawia się wtedy, kiedy urządzenie powinno zostać przetestowane przed użyciem. Są urządzenia, których samodzielny montaż nie jest dozwolony. W wielu przypadkach, jeśli montujemy sami klimatyzacje, a nie posiadamy do tego stosownych uprawnień, narażamy się na utratę gwarancji producenta, a wtedy wszelkie wymiany i usterki będziemy musieli naprawiać na własny koszt. Nie warto ryzykować tak dużą ilością pieniędzy, zwłaszcza że koszt montażu klimatyzacji to około 5-10% jej ceny. Jeśli zdecydujemy się na profesjonalny montaż klimatyzacji od razu przy jej zakupie, to możemy również liczyć na niższą cenę, a właściwie na mniejszy podatek. Dzieje się tak, ponieważ montaż to usługa, za którą podatek VAT jest naliczany w wysokości 8%, a nie jak w przypadku samego zakupu 23%.

 

źródło zdjęć: freepik.com