Jaką puszkę elektryczną wybrać?

Puszki instalacyjne, które są elementem umożliwiającym montaż, przydają się wtedy, kiedy przyjdzie czas na wymianę instalacji elektrycznej. Rodzaj puszki instalacyjnej zależy od ściany i osprzętu (w tej kwestii estetyka schodzi na dalszy plan). Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, jaka puszka będzie najlepsza do Twoich potrzeb, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Jednym z podstawowych kryteriów jest osprzęt, który dzieli się ze względu na typ montażu na podtynkowy i natynkowy. Jeśli zależy Ci na wymianie instalacji w domu, najprawdopodobniej szukasz osprzętu podtynkowego. Drugi rodzaj – natynkowy – wyróżnia się na ścianie, chociaż jest prostszy w instalacji. Jest on również bardziej praktyczny, dlatego częściej można spotkać go w pomieszczeniach gospodarczych oraz w takich miejscach jak piwnica, warsztat, garaż czy strych.

Wspomniany wyżej osprzęt podtynkowy, dedykowany wnętrzom, takim jak dom czy mieszkanie, wykonuje się do ścian z płyt kartonowo-gipsowych oraz ścian zwykłych. Między nimi występuje kilka różnic.

Puszkami do montażu w tradycyjnych ścianach są puszki podtynkowe uniwersalne. Wykonuje się je z odpornego na czynniki zewnętrzne materiału, dzięki czemu są one odporne np. na przegrzanie. Powinny one spełniać standardy i zapewniać izolację w wysokich temperaturach. Najczęściej posiadają stopień ochrony IP30.

Puszki podtynkowe – płyta gipsowa

Są one dedykowane płytom gipsowym. Puszki elektroinstalacyjne mają większą odporność na różne temperatury. Wynika to z faktu, że płyty gipsowe mają zwiększoną palność (w porównaniu do ścian betonowych czy ceglanych). Tego typu puszki mają też dodatkowe ulepszenia, które ułatwiają instalację.

Sprawdź najlepsze na rynku puszki do ścian pustych! Miejsce, w którym je kupisz to sklep Instalator w Sosnowcu.

Puszki i ich głębokość

Istotne jest, aby puszka miała odpowiednią głębokość (standardowo jest to od 40 mm do 60 mm). Wybór puszki o odpowiedniej głębokości zależy od każdego przypadku z osobna.

Puszki płytkie (40 mm) są nieco trudniejsze, jeżeli chodzi o ich montaż. Jeśli instalator ma doświadczenie z tego typu puszkami, to nie powinien on mieć z nimi większych problemów. Stanowią one lepsze rozwiązanie od puszek głębokich w przypadku, kiedy ściana, na której ma być umieszczona puszka, jest cienka. Wtedy lepiej zdecydować się właśnie na puszkę płytką.

Puszki głębokie są zdecydowanie łatwiejsze w montażu. Jest w nich więcej miejsca, więc jeśli w przyszłości pojawi się potrzeba podpięcia dodatkowego osprzętu, to puszka głęboka sprawdzi się idealnie. Tego typu puszki są stosowane przy grubszych ścianach, które nie są bardzo twarde.