Jakie deski na taras?

Taras to bardzo ważna przestrzeń, jeżeli chodzi o teren wokół domu. Przytulny taras z eleganckim wykonaniem to ulubione miejsce domowników podczas letnich dni i wieczorów. Aby cieszyć się z tarasu w 100%, należy szczegółowo zaplanować jego detale. Bardzo ważne są materiały, z których wykonane zostaną poszczególne elementy wyposażenia, w tym podłoga.

Tworzywo, którym będzie pokryty taras, powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne, nacisk czy ścieranie, ale też na różne warunki pogodowe (z naciskiem na skrajne – wysokie i niskie – temperatury).

Różne materiały, które można wykorzystać na tarasie, to m.in.:

  • płyty betonowe,
  • deski drewniane,
  • płytki,
  • palety,
  • thermo drewno,
  • kamień,
  • żywica,
  • kostka brukowa,
  • deski kompozytowe.

Warto zwrócić uwagę na ostatni ze wspomnianych przez nas materiałów, czyli deski kompozytowe WPC.

Zalety desek kompozytowych

Wspomniane tworzywo, jakim są deski kompozytowe, które do złudzenia przywodzą na myśl drewno, są łatwe w konserwacji i pielęgnacji. Wyróżniają się one trwałością i co ważne nie wymagają impregnacji czy malowania. Mają one szerokie zastosowanie, nie tylko jeśli chodzi o taras, ale także stanowią piękne pokrycie elewacji.

Deski kompozytowe składają się z polietylenu o podwyższonej gęstości 30%, a także pyłu drzewnego, czyli mączki drzewnej 60%. Deski kompozytowe swoje niezwykłe właściwości osiągają dzięki stabilizatorom i substancjom, które zabezpieczają je przed wypłowieniem, a także barwnikom. Dzięki zastosowanym filtrom UV deski WPC nie tracą swojego koloru pod wpływem promieni słonecznych.

Inny ważny plus tego tworzywa to wysoka odporność na wilgoć i różne, szkodliwe czynniki biologiczne. Deski nie pęcznieją i się nie odkształcają.

Deski kompozytowe – łatwy montaż

Deski WPC są często wykorzystywane, aby wykańczać tarasy. Świetnie zastępują one problematyczne w pielęgnacji drewno. Nie trzeba ich skrupulatnie konserwować, tak jak wymaga tego drewno, a w dodatku nie sprawiają one problemów, jeżeli chodzi o montaż. Legary, które stanowią podporę desek, są układane bezpośrednio na wylewce (powinna być ona równa i posiadać odpowiedni spadek).

Ważne: właściwe ułożenie desek kompozytowych jest niezwykle istotne ze względu na wpływ montażu na spadek wody.

Deski kompozytowe na elewacje

Wspomnieliśmy już, że deski kompozytowe świetnie nadają się na elewacje, które przy ich zastosowaniu wyglądają niezwykle estetycznie. Wpisują się one w obecną modę, gdzie panuje praktyczne podejście do budowy domu.

 

twardość drewna kominkowego
Twardość drewna kominkowego
Twardość to bardzo istotna cecha charakteryzująca drewno i jedna z najważniejszych wartości dotyczących drewna opałowego. Badana...
Jak zaprojektować ogród przydomowy?
Planowanie i projektowanie ogrodu przydomowego może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek...