Zastanawiasz się, nad montażem rekuperacji? Dowiedz się, z czego się składa oraz jak wygląda jej montaż. Z pewnością ułatwi Ci to podjęcie decyzji, czy warto zdecydować się na rekuperację.
Z czego składa się rekuperacja?
Rekuperacja jest mechaniczną wentylacją, która odzyskuje ciepło. Wymienia ona zużyte powietrze na świeże, które jest również dodatkowo oczyszczane z alergenów i z kurzu! Rekuperacja składa się m.in. z: wyrzutni, czerpni, rekuperatora. Wybór odpowiedniego rekuperatora jest bardzo ważny. Sprawdzając dostępne na rynku rekuperatory, warto dowiedzieć się, czy mają one dodatkowe funkcje.
Jak wybrać odpowiedni rekuperator?
Wybierając odpowiedni rekuperator, dla twojego domu należy uwzględnić: jego powierzchnię, rozmieszczenie pomieszczeń oraz liczbę mieszkańców. Przy jego wyborze zwróć uwagę również na to, czy jest on energooszczędny, wydajny, czy będzie pracował cicho. Istotne jest także, aby pamiętać, że należy wymieniać w nim filtry, według zaleceń producenta. Najczęściej wykonuje się to raz na pół roku, czy co 3 miesiące. Najlepiej sprawdzać poziom zabrudzenia filtrów, co 3 miesiące.
Czy rekuperacja jest dobra dla alergików?
Tak, zdecydowania można stwierdzić, że rekuperacja jest bezpieczna dla alergików. Dzięki niej z twojego domu zostaną usunięte alergeny, pozwali to na zmniejszenie objawów alergii. Dla alergików oznacza to z pewnością poprawę komfortu życia.
Jak wygląda montaż rekuperacji?
Jeżeli planujesz budowę domu, już na etapie jego projektowania, warto zdecydować się na rekuperację. Jeżeli ma być wykonana w istniejącym, już domu, istotny jest dobrze przygotowany plan rekuperacji. Zadanie to należy powierzyć specjalistom, którzy go wykonają, pomogą Ci również wybrać odpowiedni rekuperator. Warto skorzystać z porad, udzielanych przez ekspertów, ponieważ mają oni potrzebną wiedzę i doświadczenie. Dlatego, aby uniknąć awarii, a praca rekuperatora odbywała się bez przeszkód, warto jej montaż powierzyć fachowcom z zakres układów wentylacyjnych i klimatyzacji. Mając gotowy plan rekuperacji, jej montaż będzie polegał na wykonaniu instalacji wentylacyjnej, a także elementów potrzebnych do prawidłowego działania rekuperatora. Następnym krokiem będzie montaż rekuperatora.
Zalety rekuperacji
Zaletą rekuperacji, jest to, że ogranicza starty energii cieplnej, w twoim domu. Kolejna jej dobra cecha to, że będziesz oddychać świeżym i czystym powietrzem. Inne zalety to brak: owadów, nieprzyjemnych zapachów, pleśni, grzybów, bakterii, drobnoustrojów!