Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?

Meble do kuchni wymieniamy rzadko, dlatego nie warto kupować ich pochopnie. Dobrze rozplanowane i funkcjonalne będą dobrze służyć przez wiele lat. Rzecz nie sprowadza się tylko do trafnie wybranego stylu.

Z czego powstają meble do kuchni?

Na niewidoczne elementy korpusów szafek używa się laminowanej płyty wiórowej, na bardziej widoczne (ścianki boczne, regały otwarte) foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. Najwięcej uwagi poświęca się frontom mebli kuchennych, gdyż to one decydują o estetyce, stylu i trwałości kuchennej zabudowy. Do ich wyrobu  najczęściej stosuje się drewno, płyty drewnopochodne oraz szkło.

  • Naturalne drewno jest bardzo trwałe, zwłaszcza gatunki liściaste (dąb, buk). Do produkcji mebli używa się też m.in. drewna sosnowego, olchowego i brzozowego. Jego powierzchnia jest lakierowana lub woskowana. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego, tak, by imitowało droższe. Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest pokrycie go fornirem szlachetniejszego gatunku. Drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.
  • Płyta wiórowa to materiał bardzo popularny, głównie ze względu na niską cenę i bogactwo wzorów i odcieni. Bywa laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale szczelnie polakierowana posłuży nam przez lata. Jest krucha, dlatego zrobione z niej drzwiczki mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień.
  • Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PCW, melaminą, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą mieć boniowania (dekoracyjne żłobienia), a nawet być nawet fantazyjnie wygięte.
  • Szkło tradycyjnie osadzane jest w ramkach z aluminium lub drewna, jednak dziś całkowicie szklane fronty nie należą już do rzadkości. Szkło może być przejrzyste lub mleczne, barwione lub lakierowane, a nawet w formie witrażu.

Sprawdź: https://smolis-meble.pl/meble-kuchenne-sycow/ 

Jakie materiały do wykończenia mebli kuchennych?

Płyty drewnopochodne pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi (laminat, folia PCW) albo lakierem. Najbardziej naturalnie wygląda fornir – zachowuje typową dla drewna niejednolitość faktury, przebarwienia i sęczki.

Laminat to tworzywo niedające się kształtować pod wpływem temperatury. Pokrywa się nim zatem tylko powierzchnie gładkie. Jest łatwy w utrzymaniu, dość trwały, a jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie ulega zmianie.

Folią PCW fronty powleka się na ciepło – nakłada się ją na front i krawędzie, więc nie ma obawy, że odklei się pod wpływem wody. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Bardziej podatny na uszkodzenia jest lakier. Jego trwałość zależy od liczby warstw – im ich więcej, tym lepiej. Pokryte nim meble mogą mieć powierzchnię matową, półmatową, z połyskiem lub półpołyskiem. Do drewna stosuje się lakiery transparentne, uwydatniające kolor i usłojenie. Ciekawą opcją są fronty akrylowe. Płyta meblowa pokryta grubą warstwą twardego akrylu jest bardzo sztywna, odporna na zarysowania i łatwa do utrzymania w czystości. Wizualnie akryl przypomina fronty foliowane lub lakierowane na wysoki połysk. Ma jednak tę zaletę, że jeśli z czasem powstaną na nim drobne zarysowania, połysk można odświeżyć pastą polerską. Uszkodzonych frontów foliowanych już nie naprawimy.

Zobacz także: https://smolis-meble.pl/meble-na-wymiar-sycow/