Jak urządzić małą kuchnię?

Urządzenie malej kuchni to duże wyzwanie. Zobacz jak urządzić małą kuchnię w bloku i nie tylko!

Aranżacja mieszkania w bloku nawet o niewielkim metrażu nie musi spędzać Ci snu z powiek. Nawet małe pomieszczenia mają swój potencjał i można z nich wyczarować coś naprawdę pięknego! Potraktuj to zadanie jak wyzwanie. Zobaczysz, że urządzenie stylowej, przytulnej i funkcjonalnej kuchni w bloku jest możliwe!

Urządzanie małej kuchni – przechowywanie

Głównym minusem małej kuchni jest problem z przechowywaniem wszystkim potrzebnych urządzeń i akcesoriów kuchennych. Jednak istnieją rozwiązania, które idealnie radzą sobie w tej sytuacji. Najważniejsza jest odpowiednia organizacja dostępnej przestrzeni. Musisz rozplanować przechowywanie różnych przedmiotów nie tylko w pionie, ale i w poziomie.

Możesz z powodzeniem wykorzystać miejsce w sprzętach AGD, których nie używasz codziennie. Takim urządzeniem jest często piekarnik. Schowaj tam np. patelnie i naczynia żaroodporne. Dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w organizery do szuflad, ponieważ wprowadzają one ład w sztućcach i innych drobnych gadżetach.

Urządzanie małej kuchni – triki, które warto zastosować

Nawet najmniejsze pomieszczenie można wizualnie powiększyć. Jeżeli chcesz to zrobić przyda Ci się do tego parę trików. Będą szczególnie przydatne wtedy, gdy pomieszczenie nie jest dostatecznie doświetlone. Wtedy warto pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem. Jasne pomieszczenie zawsze wydaje się większe.

Z tego względu również warto postawić na jasne ściany i meble kuchenne Aspen, które idealnie wpisują się w tę zasadę. Dodatkowo warto w takiej kuchni zastosować powierzchnie o lekkim połysku. Należy również ograniczyć wybór dodatków, tak aby w kuchni panował wizualny porządek. Możesz także skusić się na powieszenie elementów wzbogaconych o lustrzane powierzchnie. Odbijają one światło oraz obraz innych elementów kuchni, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Urządzanie małej kuchni – zabudowa

W małych kuchniach zazwyczaj najlepiej sprawdzają się zabudowy w kształcie litery I lub L. Postaw na przykład na dwa tradycyjne ciągi mebli kuchennych, czyli szafki górne i dolne połączone pod kątem prostym. Tworzą one wtedy przydatny długi blat roboczy. Lodówkę postaw na skraju. Możesz też zdecydować się na jeden ciąg szafek stojących wzdłuż ściany (blat roboczy, zlew, płyta grzewcza) i umiejscowioną pod kątem prostym zabudowaną lodówkę oraz piekarnik.

Urządzanie małej kuchni – co zamiast stołu?

Na małej przestrzeni często nie ma miejsca na stół. Nie każdy tez może pozwolić sobie na przeznaczenie osobnego pomieszczenia i stworzenie z niego jadalni. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Alternatywą dla stołu w kuchni jest stworzenie specjalnej lady do spożywania posiłków i ustawienie przy niej hokerów. Możesz także zdecydować się na małą wsypę z dodatkowym miejscem do spożywania posiłków lub na składany stolik.

Aranżacja niewielkich pomieszczeń może być bezproblemowa i przyjemna. Jeżeli chcesz stworzyć również inne stylowe pomieszczenia w Twoim domu, zapoznaj się z ofertą pięknych mebli: meble systemu kora oraz meble systemu montana. Nawet niewielkie mieszkanie, które jest dobrze zaprojektowane, może być piękne i wygodne.