Jak urządzić wnętrze w stylu retro? Przydatne wskazówki

Inspiracje do wnętrz w stylu retro czerpiemy z minionych dekad, a z każdą kolejną sięgamy po więcej z poprzednich. Współczesne wydanie stylu retro bazuje na latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. I wciąż cieszy się niesamowitą popularnością. Pełen jest żywych barw, wzorów, niespotykanych form, często ocierających się o kicz. W dzisiejszych czasach często nazywamy styl retro w inny sposób – stylem vintage lub modern vintage.

Cechy stylu retro

Aby wiedzieć dokładnie na co zwracać uwagę podczas zakupów w sklepie meblowym, powinniśmy zdać sobie sprawę z tego co charakteryzuje styl retro. Po pierwsze, retro to królestwo barw. Mocne, kontrastujące kolory połączone ze sobą w nieszablonowy sposób to coś, czego nie powinno zabraknąć w żadnym retro wnętrzu. Dodatkowo powinniśmy pamiętać o tym, że retro to również wnętrze pełne niespotykanych, wzorzystych dodatków, które niekoniecznie do siebie pasują, natomiast tworzą spójną całość.

Styl retro charakteryzuje się również starymi meblami z minionych lat, które zestawiane są z nowoczesnymi i kolorowymi elementami. Szczególnie popularne są wolnostojące meble, np. komody z barkiem lub tapicerowane fotele. Bardzo często podejmujemy się renowacji oryginalnych mebli, jednak coraz częściej w ofertach sklepów możemy znaleźć propozycje zaprojektowane na ich wzór.

Co powinno znajdować się w mieszkaniu w stylu retro?

Projektując mieszkanie w stylu retro powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, które zadbają o niesamowity klimat naszego domu. Oczywiście poza meblami z epoki, powinniśmy zwrócić uwagę również np. na podłogę i ściany. Jeżeli remontujemy starsze mieszkanie, które posiada oryginalną, drewnianą podłogę, warto ją odnowić. Będzie pięknym tłem dla innych elementów wystroju. Jeżeli chodzi o ściany, możemy postawić na jednokolorowe, jasne, które nie będą dominować wnętrza. Popularne są także pojedyncze ściany w ciekawych wzorach uzyskiwanych za pomocą tapet lub szablonów.

Mieszkanie w stylu retro – podsumowanie

Jeżeli decydujesz się na mieszkanie w stylu retro zostawiasz sobie tak naprawdę bardzo dużą elastyczność i dowolność wystroju. Styl retro dobrze prezentuje się na tle jasnych ścian i drewnianych podłóg, kiedy tak naprawdę wszystko dobrze się prezentuje. Warto zadbać o oryginalne dodatki takie jak obrazy, rośliny, tekstylia czy wazony i naczynia.

Źródło zdjęć: freepik.com