Klimatyzacja w domu – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja od jakiegoś czasu nie jest jedynie wyposażeniem biura. Równie często i chętnie montowana jest w domach. Zanim jednak sam zdecydujesz się na klimatyzację, przeczytaj ten artykuł i sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji w domu.

Zalety klimatyzacji

Główną zaletą klimatyzacji jest oczywiście chłodzenie powietrza w czasie upałów. Jednak warto pamiętać o tym, że klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale pozwala także na dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu klimatyzacja jest w stanie usuwać nadmiar wilgoci i oczyszczać powietrze. Nie bez znaczenia jest także fakt, że klimatyzacja pozwala na uzyskanie pożądanej temperatury otoczenia w krótkim czasie. Obecnie do zalet klimatyzacji można zaliczyć także koszt jej montażu. Przez to, że te urządzenia zaczęły być powszechne, ich cena znacznie spadła.

Wady klimatyzacji

Mimo wielu zalet, klimatyzacja posiada też swoje wady. Przede wszystkim montaż wciąż jest mocno skomplikowany i lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt instalacji będzie większy. Montaż klimatyzacji może się także równać z kuciem ścian, przez co później trzeba także zadbać o odpowiedni remont części mieszkania, co znowu generuje większe koszty. Należy także pamiętać o regularnym serwisowaniu klimatyzatora, czyszczeniu filtrów oraz tacy skroplin klimatyzatora.

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc montaż klimatyzacji w całym domu. To jednak wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego większość osób decyduje się jedynie na montaż w jednym pomieszczeniu. To jednak sprawia, że przechodząc z jednego pokoju do drugiego, jesteśmy narażeni na zmienność temperatury, a to może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Jak wybrać klimatyzację do domu?

Klimatyzatory można podzielić na przenośne oraz stacjonarne. Pierwsze są niestety głośniejsze i mniej skutecznie pracują, ale nie można im odmówić mobilności i niższej ceny. Z kolei klimatyzatory stacjonarne są ogólnie bardziej popularne i dają lepsze efekty.

Przenośne klimatyzatory wymagają odprowadzania ciepłego powietrza na zewnątrz, najczęściej przez rurę harmonijkową. To rozwiązanie sprawdza się jedynie w pomieszczeniach, w których można wystawić rurę na zewnątrz. Taka klimatyzacja nie jest jednak zbyt efektywna, ponieważ ciągle uchylone okno wpływa negatywnie na wydajność klimatyzatora. Tego typu klimatyzacja najlepiej sprawdzi się więc w małych pomieszczeniach oraz takich, z których korzysta się sporadycznie. Trzeba jednak wspomnieć, że zaletą klimatyzacji przenośnej jest niski koszt jej instalacji.

Z kolei klimatyzator stacjonarny, który umieszcza się w dużych pomieszczeniach, rzadko kiedy w domu. Najlepiej, jeśli zostanie zamontowany we wnęce okiennej lub specjalnym otworze ściennym, W przypadku tego typu urządzenia parownik montowany jest wewnątrz pomieszczenia, a skraplacz na zewnątrz. W takim przypadku lepiej też zlecić montaż klimatyzacji we Wrocławiu specjalnej firmie, która będzie wiedzieć jak odpowiednio zamontować sprzęt.