Okna pasywne – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć!

Zastanawiasz się, czy wymienić okna? Przeczytaj kiedy należy pomyśleć o wymianie okien, a także dlaczego warto zdecydować się na montaż okien pasywnych.

Kiedy warto wymienić okna na nowe?

Zastanawiasz się, czy warto już wymienić okna, czy możesz jeszcze z tym poczekać? Z pewnością nie należy zwlekać, jeżeli okna:

  • zostały uszkodzone np. z powodu złych warunków atmosferycznych,
  • nie są już szczelne, co uniemożliwia utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury,
  • mają zauważalne pęknięcia,
  • cechują się nieodpowiednią izolacją akustyczną, przez co w pomieszczeniach panuje hałas.

Możesz zdecydować się również na wymianę, jeżeli nie pasują one wizualnie do pomieszczenia, mieszkania lub domu albo są nieestetyczne i nie da się ich odnowić.

Okna pasywne – czym się charakteryzują

Okna pasywne charakteryzują się tym, że zatrzymują wyprodukowane ciepło wewnątrz mieszkania, a także zapobiegają przedostawaniu się powietrza z zewnątrz. Są one wytrzymałe oraz odporne na czynniki atmosferyczne. Okna pasywne są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Coraz częściej są one wybierane przez konsumentów, którzy doceniają ich funkcjonalność – Ty też możesz kupić okna pasywne z Wrocławia.

Od czego zacząć wymianę okien?

Zacznij od wyboru okien, a następnie zmierz dokładnie wymiary taśmą mierniczą. Jeżeli nie wiesz, czy rozmiary są prawidłowe, warto, aby pomiar wykonał specjalista. Muszą one być bardzo dokładne, ponieważ nieodpowiedni wybór może tutaj skutkować późniejszymi problemami z montażem. Okna wybrane i zamówione, zatem czas przygotować pomieszczenia do ich wymiany. Zdejmij zasłony, firanki oraz elementy, które mogą przeszkadzać przy wymianie okien. Zabezpiecz meble i podłogę (przed kurzem, pyłem) przy pomocy np. foli malarskiej. Zakryj również grzejniki, aby ich nie uszkodzić, czy ochronić przed zabrudzeniami, które może być potem ciężko wyczyścić. Zastanów się również co zrobisz ze starymi oknami. Warto o tym pomyśleć wcześniej, aby praca przebiegała sprawnie.

Montaż okien

Warto pamiętać, przy planowaniu wymiany okien, że ważna jest również temperatura na zewnątrz. Pamiętaj, że najlepiej, aby wymiana okien miała miejsce, gdy temperatury będą dodatnie. Może to być wiosna, czy późna jesień. Nie zaleca się wymiany okien w zimie. Najlepiej, aby montaż okien wykonali specjaliści, którzy sprawnie i prawidłowo wymienią okna. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie wiesz jak samodzielnie je wymienić. Nie zapomnij zaplanować również budżetu, oszacować koszty, aby być przygotowanym na wydatki.