Hydraulik to bardzo wymagająca praca. Osoba na takich stanowisku musi posiadać dużą wiedzę, a także być odporna na pracę pod wpływem dużego stresu oraz presji czasu. Niejednokrotnie zajęcia to wymaga zajęcia się problemem związanym z hydrauliką nawet w środku nocy.
Czym zajmuje się hydraulik?
Do zadań hydraulika należą:
- Przeprowadzenie, montaż oraz naprawa instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i innych;
- Odpowiedzialność za rodzaj metody oraz dobór odpowiednich narzędzi;
- Kontrolowanie i przegląd rur.
Hydraulik w swojej pracy korzysta zazwyczaj z własnych narzędzi. Należą do nich m.in. wiertarki, szlifierki kątowe, klucze hydrauliczne, gwinciarki itp.
Praca hydraulika – czy jest bezpieczna?
Mimo tego, że każdy hydraulik musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i zezwolenia upoważniające go do pracy w zawodzie, zawsze może dojść do niebezpiecznych sytuacji w trakcie jego pracy. Jest to profesja obciążona ryzykiem. Najczęściej wymienia się czynniki psychiczne, fizyczne i psycho-fizyczne.
Głównym ryzykiem pracy hydraulika jest możliwość uszkodzenia ciała. W warunkach, w jakich pracują hydraulicy, można być narażonym np. na zbyt ostre lub słabe światło, co negatywnie wpływa na kondycję wzroku. Również nie trudno o poślizgnięcie się, uderzenie o kanty czy ostre krawędzie.
Najczęstsze wypadki w tej pracy obejmują upadki, spadające przedmioty i powstanie pożaru. Z chemicznych czynników wymienia się negatywne i często bardzo groźne działanie substancji chemicznych i detergentów – np. służących do udrażniania rur. Aspekty psychofizyczne głównie wiążą się ze stresem oraz z obciążeniem statycznym.