Nazwa zawodu pochodzi od niemieckiego słowa „Decker” i oznacza osobę pokrywającą. Kim obecnie jest dekarz i na czym polega jego praca?
Dekarz to rzemieślnik, który zajmuje się pokrywaniem i naprawianiem dachów materiałami dekarskimi. Należą do nich dachówki, blachodachówki, kamienie np. łupki naturalne lub strzecha.
Dekarz jako zawód wyodrębnił się w dwóch ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku. Cieśla po wywieszeniu wiechy i poczęstunku u gospodarza kończył swoją pracę. Dalszą część pozostawiał dekarzowi. Nazwa „dekarz” pochodzi najprawdopodobniej od deku – typu pokrycia dachowego z targanej słomy, przyciśniętej młodymi drzewkami i ciężkimi gałęziami. Z tej nazwy wywodzi się zatem słowo dekować, czyli układać dach. Wcześniej zadaniami dekarza zajmował się cieśla.
Dekarz – co robi obecnie?
W dzisiejszych czasach usługi dekarskie świadczone przez profesjonalistów związane są z budowaniem dachów. Wiedza i doświadczenie dekarzy jest w tym przypadku bardzo ważna, ponieważ nie jest to łatwe zadanie. Dach musi być szczelny, trwały i stabilny. Gwarancją dobrego wykonania dachu jest tylko odpowiednio wykształcony fachowiec z doświadczeniem.
Dekarze w swojej pracy zajmują się również konserwacją oraz montażem pokryć dachowych wykonanych z różnych materiałów Należą do nich m.in.: dachówka ceramiczna, bitumiczna, blacha, blachodachówka, gonty czy nawet strzecha. Usługi dekarskie obejmują także wykonywanie ociepleń dachowych, ich wentylacji, remontów oraz konserwacji dachów. Co więcej, dekarze w swojej pracy zajmują się również myciem pokryć dachowych i ich odśnieżaniem.
W czym jeszcze może pomóc Ci profesjonalny dekarz? Jego usługi mogą obejmować także pomoc przy wyborze pokrycia dachowego. Często już na etapie projektowania budynku robione są konsultacje z dekarzami, którzy udzielają wielu cennych wskazówek dotyczących konstrukcji dachu oraz optymalnych dla danego budynku materiałów wykończeniowych.