Meblościanki dla wielu kojarzone ze stylem lat 90. nadal wiodą prym w wystrojach wnętrz, jednak w ich miejsce sprytnie wkradają się komody. Ich różnorodność może niejednemu miłośnikowi designu przysporzyć niemałego problemu w kwestii wyboru idealnego wzoru czy kształtu. Sprawdźcie, czym się kierować, aby podjąć właściwą decyzję.
Komody – dlaczego je kupujemy?
Zakup komody podyktowany jest przede wszystkim funkcjonalnością. Są to meble pojemne i praktyczne, a przy tym – wprowadzają spore zamieszanie do wystroju wnętrza. Niekiedy stają się one jego centralnym punktem. Dużym plusem komód jest także ich blat, który z powodzeniem możemy wykorzystać. Niemniej istotne jest to, że łatwo je utrzymać w czystości, jak również zmienić ich punkt położenia. Oprócz tego są to meble uniwersalne, a tym samym, mogą stanąć w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania – od sypialni po jadani, pokój dziecka czy salon.
Komody i rodzaje
Producenci prześcigają się w tworzeniu komód o różnych kształtach, kolorach, rozmiarach, (chociażby komoda głębokość 30 cm), a także stylach wykończenia. Równie różnorodne jest ich wykończenie – od barw surowego drewna, po mozaikę kolorów. Jedne utrzymane są w stylu klasycznym, wręcz minimalistycznym, inne zaś są nowoczesne, często eklektyczne. Tym samym nie mamy niełatwe zadanie w wyborze mebla idealnego.
Komoda – czym się kierować przy jej zakupie?
Po pierwsze i najważniejsze – musimy określić, w jakim pomieszczeniu chcemy postawić nasz mebel. Jeśli szukamy komody do salonu, wówczas warto postawić na duże rozmiary. Te sprawią, że mebel będzie po prostu praktyczny, stanowiąc dobrą przechowalnię połączoną z dekoracją pomieszczenia. Komoda w pokoju dziecięcym, to także postawienie na gabaryty. Dzieci zazwyczaj mają więcej ubrań aniżeli ich rodzice, przynajmniej w pierwszych latach życia, nieprawdaż? Kolejna sprawa, to duży blat, na którym mogą stanąć np. kosze lub pudełka na zabawki. W ten sposób łatwo utrzymamy porządek.
Komoda do sypialni daje dość spore pole do popisu. Tutaj możemy się zdecydować na mebel średniej wielkości lub zupełnie nieduży. Zwykle służy on jako szafka nocna lub przestrzeń na przechowanie bielizny, więc gabaryty nie mają szczególnego znaczenia. Kwestia potrzeb.
Komody do gabinetu, to meble przede wszystkim nadstawkami i na kółkach. Takie połączenie będzie pomocne zarówno w tym, że łatwo zmienimy jego położenie, jak i zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania dokumentów. Małe komody bardzo dobrze sprawdzą się także w korytarzach oraz małych przedpokojach. Bardzo dobrym będzie wybór wyższych i wąskich modeli, co pomoże nam zaoszczędzić powierzchnię, a przy tym zyskać przestrzeń do przechowywania małych akcesoriów tj. czapki czy szaliki oraz klucze.